Orta yaş ve üstü insanların klima kullanmaması

Ayrılık ve uzaklaşmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde sauna konseptli metrobüste yolculuklardayım. Karşımdaki adamın verdiği nefes içerisinden oksijeni çekip solunumuma devam etmeye çalışırken tek mutluluğum, klimalı araçlarda yapılan yolcuğu izlemek.

Biraz hareket edince yanımdaki adamın dirseğini hissettiğim, arkamdaki adamın göbeğini hissettiğim -ki allahtan adam göbekli yoksa olaylar olaylar- bir halet-i ruhiyede koltuğa yayılmış bir insan görmek beni mutlu ediyor. Empati kuruyorum falan. Hayat çok mu güzel lan diyesim geliyor sonra "evet" diyerek en empatili halimle tekrar kendime cevap veriyorum. işte bütün bu süreç içerisinde fark ettim ki orta yaş ve üstü insanlar arabada klima kullanmıyor. Açıyor bütün camları öyle yolculuk ediyor. Orta yaş altı kesimse her daim klima kullanıyor. İşin en garip hâli de orta yaş ve üstü insanların kullandığı arabalar daha da kaliteli yani yokluktan kullanılmıyor değil.

Teknolojiye karşı bir baş kaldırış mıdır, zalimlere kötülere yenilmedim buradayım mıdır, tasarruf etme çabası mıdır, gençler çok mu savurgandır nedir bilemedim. Aydınlatın lan beni. İnsan bu sıcakta neden klima kullanmaz?

Geçen gördüğüm yiğido ise takdire şayandı. Adam beyaz Şahin'in çakmaklığına pervane takmış, camları da kapatmış gidiyordu. Al sana tasarruf. Al sana klima. Ayrıca sol arka camı da tornavida ile sıkıştırmıştı.


Tuğrul ELMAS