Bütün ülkenin muhabbet kuşu beslediği karanlık dönem

1990'ların başından 1995'in sonuna kadar olan yaklaşık 5 yıla tekabül eden karanlık dönemdir.

Altının ucuz, yaşın küçük olduğu dönemlerdi. Çok altın gününe gittim. Çok ev gördüm. Çok unlu mamul tükettim. Susamın simidi tamamladığı gibi tamamlıyordu bu muhabbet kuşları, evleri. Her evin olmazsa olmazıydı. Hafif yüksek bir yere asılırdı rengarenk kafes. Hâlâ içindeki suyun nasıl döküldüğünü anlamadığım o suluk, yem için küçük bir yer, kuşun üzerine basabileceği ovâl çubuklar, bir kaç ilginç oyuncak (maddi durum iyi ise) tamamlardı o kafesi.

Günün en önemli kısmı olan kek ve böreklerin gelmesinden önce "bak bizimki omuzuma konuyor", "ay ay elimi ısırdı", "hadi konuş hadi konuş hadi konuş" gibileriden tiyatral bir gösteri sunulurdu misafirlere. Sonra da dertler anlatılırdı. Evin hanımı her dem şikayetçiydi; çok tüy döküyor bunlar, kirlettiler her yeri. Sonra bir bez çıktı ortaya. O sevmediğim kafesler, bu bezle yarısına kadar kaplanıp daha da katlanılmaz bir hâl alıyordu.

Bütün ülkenin işi gücü yok bu kuşlarla ilgeniyordu ve sadece belirli bir dönem ilgilenilmesi istendi. Bunların hepsi dış güçlerin bir oyunuydu. Misal; erkek diye alınanlar dişi, dişi diye alınanlar erkek çıkardı. Bu yüzden üreme hiç olmadı.

Ve sadece o dönem için yapılan bir oyun değildi. Kedi ile kuşu aynı anda besleyip kediye "iki saat önce yemin bitince hani benim olacaktın", kuşa "bugün de ölmedim anne" şarkısını söyleten, uzaklara uçamasın diye kuşun kanatlarını kesip sadece derdini anlatabilecek kadar uçmasını sağlayan psikopat insanlarla uğraşıyoruz bugün.

Soruyorum
- Senin Maviş vardı noldu ona?
+ Çok iyi eğitmiştim ben onu. Kafesi hep açıktı. Pencerenin kenarına gelir kafayı dışarı uzatıp içine temiz havayı çekerdi sonra hemen içeri girerdi.
- ee?
+ Hiç kaçmazdı. Çok iyiydi. Baya baya konuşuyordu.
- Sonra noldu?
+ Çok iyi eğitmişt....

Bir belirsizlik var. Sonrası yok!

Noldu bu 1995'ten sonra da bu kuşlar sırra kadem bastı. Biri bana bunu açıklayabilir mi? Ne yani bütün kuşlar eğitimini mi tamamladı ya da öldü mü hepsi, noldu arkadaşım?

Bir de bu 1995'ten sonra altın günlerine sadece evin anahtarını almak için gittiğimden mütevellit hep düşünmüşümdür; o tiyatral gösterilerde kaybettiğimiz zamanı kazanabildik mi?


Tuğrul ELMAS